Başlangıç / Haberler / Esenyurt Hakkında

Esenyurt Hakkında

Küçük ve Büyük Çekmece gölleri arasını yeşilliklerle donattıktan sonra kah küçük tepelerden kah kıyısından,denizin maviliklerine eşlik ederek Tekirdağ’a kadar uzanan bu coğrafya bağrında,etrafı büyük üzüm bağlarıyla çevrilmiş minik köyleri taşıyordu.

İstanbul’un en güzel şarapları bu bağların üzümlerinden yapılır,konuklara sunulurdu. Yeşilliklerin aralarından fışkıran sular küçük küçük derelerde buluşur,derelerin serin sularında çocuklar,zıplayan balıklarla oynarlardı. Üzüm bağlarının tadını Marmara Denizi’nin kokusuna katmak isteyen İstanbul’un Trakya’lı konuklarının giriş, Rumeli ovalarına uğurlanan İstanbul yolcularının kuzeydeki çıkış kapısı güzergahında olan bu arazi,19.yüzyılın başlarında Ekrem Ömer Paşaya ait bir çiftlik arazisidir. Döneme yakın tarihli haritalarda Eşkiyüz olarak ta geçen bölge Ömer Paşanın varisleri Eskinozgiller’den dolayı Eşkinoz Çiftliği olarak anılır. 20.yüzyılın başlarında ise 40 haneli bir köy olur Eşkinoz Çiftliği. Köyün nüfusunu Eşkinozgiller’in ya da yakın çiftliklerin çalışanları oluştururdu. Cumhuriyet döneminde Romanya ve Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin bölgeye katılması,giderek artan nüfus, Eşkinoz’un Sultançayı ile buluşan bu derelerini yüzülmez,sularında balıkları yaşayamaz hale getirdi. Daha sonraki yıllarda iç göç dalgası da bölgeye yerleşince,kıt olanaklı bu alan her tür istismara açık bir yerleşim yeri oluverdi birdenbire. Bu durum gelecekte yüksek sesle ifade edilecek olan “Yokluklar Tarlası” adını işliyordu sanki.

Eşkinoz adı 1967 yılında Esenyurt olarak değiştirildi.

Esenyurt, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinin semtlerinden biriyken, 2008 yılında Kıraç beldesi ile birleştirilerek ilçe olmuştur. Namık Kemal Mahallesi, Atatürk Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Çakmaklı Mahallesi, İncirtepe Mahallesi, Saadetdere Mahallesi, İnönü Mahallesi, Fatih Mahallesi, Örnek Mahallesi, Talatpaşa Mahallesi, Mehterçeşme Mahallesi, Pınar Mahallesi, Sanayii Mahallesi, Esenkent Mahallesi, Güzelyurt Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Ardıçlıevler Mahallesi, Yenikent Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi ve Merkez Mahallesi olmak üzere yirmi mahalleden oluşmaktadır.

Esenyurt yerleşim yeri bütünü, Marmara bölgesinin Trakya alt bölgesinde, İstanbul Metropolitan alan sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu bölgenin doğusunda Küçükçekmece Gölü, batısında Büyükçekmece, kuzeyinde Hoşdere köyü ve TEM Karayolu, güneyinde Firuzköy ve E-5 Karayolu bulunmaktadır.

İlçede 13 sağlık ocağı 1 devlet hastanesi 1 kızılay hastanesi (kızılay hastanesi devlet hastanesi ek binası haline getirilmiştir) ve 1.000.000. m² şehir parkı bulunmaktadır. İlçede güvenlik 1 haziran 2009 itibariyle polis teşkilatına geçmiştir. Emniyet müdürlüğü binası hazırlanmıştır.

Esenyurt’un yüzölçümü 2.770 hektardır ve 1989 yılında belediye olma niteliği kazanmıştır. Belediye teşkilatının kurulmasıyla bölgede bir hizmet atağı başlatılmıştır.

Nüfusun önemli bir kısmı Ardahan, Kars, başta olmak üzere Ağrı , Erzurum ve Artvin illerinden yoğun göç almıştır.