Başlangıç / Yönetim Kurulu / Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü

Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü

smtagrbs

Samed Ağırbaş
Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü

1994 yılının Haziran ayında İstanbul Fatih’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü birinci sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor.

İlkokuldan başlayarak profesyonel olarak güreş sporu ile uğraştı. Çeşitli turnuvalarda ulusal ve yerel dereceler aldı. STK çalışmalarına ilk  olarak doğa sporları ile 2002 yılında adımı attı. İstanbul’un tarihi semtlerinden olan Kadırga’da bulunan Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde çeşitli kulüpçülük faaliyetleri ve sosyal çalışmalarda bulundu. 2 dönem okul öğrenci meclis başkanlığı yaptı. Aynı zamanda ilçe öğrenci meclisi ve il öğrenci meclislerinde bulundu. Lise öğreniminin bir bölümünü yurtdışında tamamladı.

Fatih Gençlik Meclisi ve Fatih Kent Konseyi Gençlik Meclisi Kurucu Başkan Vekilliği, Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulundu.

2008 yılından itibaren Ulusal Gençlik Parlamentosu İstanbul delegeliği yaptı. 2009 yılında Ulusal Gençlik Parlamentosu Yürütme Kurulu Seçimleri’nde en genç yürütme kurulu üyesi olarak (15 Yaşında) yürütme kurulu üyesi seçildi. 2 yıl boyunca Türkiye’deki liseler ile çalıştı.

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı gönüllü programında saha koordinasyon ekibi üyeliği ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yapılan Kadırga Mahalle Şenliğinde koordinasyon kurulu üyeliği yaptı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında bir çok etkinlikte farklı görevlerde bulundu.

Dünyanın çeşitli ülkelerine parlamento ziyaretlerinde bulundu. 2010 yılında havacılık sporunu yaygınlaştırmak amacı ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Takım Yıldızı Havacılık Kulübü’nde genel başkan seçildi. Takım Yıldızı Havacılık Kulübü ve diğer ortak kuruluşlarla birlikte İstanbul genelinde 10 bin gence havacılık ile ilgili bilgilendirme seminerleri ve müze gezileri düzenlenmesinde proje sahibi olarak etkin rol oynadı. Proje kapsamında model uçak, Paraşüt, Planör gibi kurslardan kulüp üyelerinin faydalanmaları sağlandı.

2011 yılının ortalarında kurduğu Girişimcilik Kulübünün bir projesi olarak ”Liselerde Girişimcilik Kulübü Kurma Projesi’ni üretti ve bu kapsamda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer destekçiler ile ortak protokol imzaladı. Liselerde Girişimcilik Kulübü Kurma Projesinin fikir sahibi olarak, projenin koordinatörlüğünü yürüttü. Pilot olarak İstanbul’da başlatılan proje kapsamında İstanbul’da 871 okulda Girişimcilik Kulüpleri kuruldu. 250 bin öğrenci kulüp çalışmalarına dahil oldu. İstanbul Genelinde 1 yılda 10.804 etkinlik gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk defa lise öğrencisinin ’de imzasının bulunduğu bir protokol imzalandı.

2011 yılında kurulan Demokrat Gençlik Platformu Derneği’nde liseler koordinatörü ve yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Görevi sırasında birçok çalışmaya imza attı. Aynı zamanda Türkiye’yi temsilen Litvanya’dan start alarak düzenlenen ‘Gençlik Botu’nda bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen, Türkiye geneli okullarda uygulanan toplam kalite yönetiminde Türkiye’nin en kaliteli okulu seçilen Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin kalite yönetim ekibinin lideri olarak yer aldı.  2011 yılında İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen Başarılı Kobi yarışmasında Türkiye ikincisi olan Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi AR-GE ekibinde bulundu. KOBİ çalışmalarında öğrenci liderliği yaptı. Samed Ağırbaş’ın ekip lideri olarak görev aldığı ekip ikinci oldu ve ödül aldı.

2012 yılında Türk-Arap Gençlik Forumu ve Avrupa Bölgeler Assambily (AER)’sinde Türkiye delegeliği yaptı. Türkiye’de düzenlenen 5. Dünya Gençlik Kongresi başta olmak üzere birçok farklı etkinliklerde görev aldı.

2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından illere gönderilen genelge ile tüm Türkiye genelindeki okullarda girişimcilik kulüpleri kuruldu. Bugün 3000 civarı okulda Girişimcilik Kulübü bulunmaktadır. Kulüplerin 500 binin üzerinde üyesi mevcuttur. 03 Kasım 2012 tarihinde Türkiye’nin ünlü işadamlarının katılımıyla projenin Türkiye ayağının startı verildi. Liselerde Girişimcilik Kulüpleri Kurma Projesi kapsamında 200’ü aşkın lisede ”Sosyal Girişimcilik” Konferansları verdi. Aynı zamanda lise öğrencileri tarafından verilen Sosyal Girişimcilik ödülüne sahiptir.

2012 yılında Dünya Golf Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenen Dünya Amatör Golf Şampıyonası’nda Türkiye’yi temsilen organizasyon kurulunda görev aldı. 550 gönüllüyü yönetti.

Hali hazırda İstanbul merkezli ”Girişimci Fikirler Derneği’nde” sosyal sorumluluk projelerinden sorumlu  Genel Başkan Vekili görevini yürütmektedir. Ayrıca 2011 yılında kurmuş olduğu Liseli Girişimciler Kulübü Derneği ( www.liseligirisimcilerkulubu.com ) nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmaktadır. Aynı zamanda İETT bünyesinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin koordinatörlüğünü de başarıyla yürütmektedir

Liseli Girişimciler Kulübü ve İETT ortaklığıyla  gerçekleştirilen ve devam etmekte olan son projesi  ”Girişimcilik Otobüsü” İstanbul’un liselerini dolaşarak öğrencilere girişimcilik eğitimi veriyor.

Yurtdışında, yurt içinde ise sayısız Eğitim, araştırma ve sertifika programlarına katılmış ulusal ve uluslararası çeşitli sertifikalara sahiptir.  Cisco IT eğitmenliği bulunmaktadır.